Projektist

EMASeasy MOVE-IT! on rahvusvaheline projekt, mida rahastab Euroopa Liidu CIP konkurentsivõime ja uuendustegevuse raamprogramm. Nimetatud programmi üks alamprogrammidest toetab ökoinnovatsiooni EL väike- ja keskmise suurusega ettevõtetes.

EMASeasy MOVE-IT! projekti tegevused viiakse läbi 7 riigis: Eestis, Belgias, Saksamaal, Küprosel, Bulgaarias, Prantsusmaal ja Hispaanias. Projekti juhtpartner on Säästva Eesti Instituut (Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskus, SEI-Tallinn). Projekti tegevused algavad 2009. aasta juulis ning kestavad 3 aastat.

Projekti eesmärk on suunata väike- ja keskmise suurusega ettevõtteid (VKE) ökotõhususe, jätkusuutlikkuse ja ühiskondliku vastutuse (CSR) poole. Seda tehakse kasutades innovaatilist keskkonnajuhtimissüsteemide (KKJS), sh EMAS juurutamise rakendust. Projekti kaasatakse lisaväärtusel põhinevad turismiettevõtlusega seotud klastrid. Lisaväärtustena vaadeldakse tervise ja heaoluga seotud tegevusi (sh SPA teenused, alternatiivmeditsiin, kohalik- ja mahetoit, ökotooted jms), kultuuriliste väärtuste säilitamist (sh kultuuriline pärand, arhitektuur, kultuuriteenused) ning kohaliku ettevõtluse toetamist (sh majutus jt tooted ja teenused).


         



Projekti innovaatilisus seisneb selles, et turismiettevõtlusega seotud klastrites rakendatakse KKJS kasutades lihtsustatud keskkonnajuhtimise meetodeid (EMASeasy metodoloogia) ja internetipõhist nõustamist. Kuna projekti suunis on EMAS-keskne, siis üks eesmärk on lähendada olemasolevaid keskkonnajuhtimissüsteeme (nt Roheline Võti, õkomärgised) EMAS määruse kohasele juhtimissüsteemile. Lisaks arendatakse projekti käigus välja spetsiifilised keskkonnategevuse hindamise võtmeindikaatorid ning integreeritakse erinevaid keskkonnajuhtimisvahendid (sh ökomärgised, mahemärgised, CSR).

 

Kokkuvõttes panustatakse projektiga kohalikele väärtustele põhineva keskkonnahoidliku ettevõtluse arendamisele. Projekti käigus viiakse läbi järgmised tegevused:

  • Klastrikesksete KKJS pilootrakenduste juurutamine erinevates Euroopa riikides. Eestis viiakse KKJS rakendamine läbi kahes turismiettevõtlusega seotud klastris.
  • Öko-innovaatilise toetusmehhanismi loomine, et vähendada VKEde KKJS rakendamise kulusid ning sõltuvust välistest ekspertiisist (põhineb EMASeasy metodoloogial).
  • VKEdele „targa“ elektroonilise KKJS rakendamise abivahendi loomine.
  • Kohaliku ja unikaalse toodangu/teenuse tutvustamine ja turustamine EMAS-keskse KKJS olemasolu kaudu.
  • Uuritakse võimalusi keskkonnajuhtimisvahendite integreerimiseks (sh ökomärgised, mahemärgised, Roheline Võti, CSR).
  • Spetsiifiliste keskkonnategevuse hindamise võtmeindikaatorite väljatöötamine ning panustamine EMAS III arendamisse.
  • Ühtse rakendusmudeli väljatöötamine, mis sobiks kasutamiseks Euroopa riikides. Mudeli kasutamiseks teistes liikmesriikides ja piirkondades koostatakse äriplaan.

Siinkohal kutsume üles Eesti turismiettevõtlusega seotud tooteid/teenuseid pakkuvaid organisatsioone (sh SPA teenused, majutus, transport, toitlustus, terviseteenused jms) osalema kirjeldatud projektis.


 

                                     

 

 

Projekti kaasrahastab Euroopa Liidu CIP konkurentsivõime ja uuendustegevuse raamprogrammi ökoinnovatsiooni alamprogramm.

Viimased uudised 13. aprill - MOVE-IT! projekti uudiskiri nr 5 Projekti uudiskiri # 5